Nazwa INCI
Sodium Cocoamphoacetate
Czym jest kokoamfooctan sodu?
Nie dajcie się zmylić jego kontrowersyjnie brzmiącej nazwie - kokoamfooctan sodu nie ma nic wspólnego z rynkiem nielegalnych substancji ;) Jest amfoterycznym związkiem powierzchniowo czynnym otrzymywanym m. in. z kokosa. Stąd pierwszy człon nazwy. Co ważne, jest bardzo łagodny i przyjazny skórze.
Jak się go wytwarza?
Wytwarzanie przebiega dwuetapowo. Pierwszy etap, w którym surowiec pochodzi z oleju kokosowego i/lub palmowego, prowadzi do syntezy imidazaoliny. Drugim etapem jest jej reakcja z kwasem monochlorooctowym, która prowadzi do uzyskania finalnego produktu.
Czy jest bezpieczny?
Tak, to zdecydowanie bezpieczna substancja do zastosowań w kosmetykach i środkach czystości. Badania kliniczne z udziałem ochotników wykazały brak działania drażniącego i uczulającego w testach skórnych oraz brak podrażnień oka dla niewysokich stężeń - takich jakie stosujemy m. in. w naturalnym płynie KUCHNIA monoke.
Czy jest szkodliwy dla środowiska?
Nie, kokoamfooctan sodu jest bezpieczną substancją dla środowiska. Literatura naukowa wskazuje nam amfooctany i amfopropioniany jako przyjazne środowisku alternatywy dla innych, bardziej popularnych i przy tym eko-toksycznych amfoterycznych związków powierzchniowo czynnych (jak np. betaina kokamidopropylowa).
Dlaczego monoke go używa?
Znajdziecie go w większości naszych receptur. Oczywiście nie bez powodu. Amfoteryczne związki powierzchniowo czynne ze względu na specyficzną budowę cząsteczek (posiadają zarówno ładunek dodatni, jak i ujemny) mają wiele pożądanych w recepturach właściwości. Łagodzą drażniące działanie anionowych środków powierzchniowo czynnych, wykazują dużą odporność na pH co czyni je mocno uniwersalnymi, zmieniają właściwości w zależności od pH, mają właściwości antystatyczne, biorą udział w żelowaniu no i dobrze usuwają tłuszcz. Jednocześnie jest to niezbyt liczna grupa związków. Wiele firm wybiera tanie, ale i niezdrowe związki z tej grupy (np. wspomnianą już betainę kokamidopropylową). W monoke naszym faworytem jest kokoamfooctan sodu - zdrowy i bezpieczny dla środowiska, pieniący się przodownik detergentowej pracy :)