
Nazwa INCI
Sodium Coco-Sulfate
Czym jest SCS?
Jest to anionowy związek powierzchniowo czynny pozyskiwany z naturalnych surowców roślinnych. Podobnie jak inne anionowe surfaktanty bardzo dobrze odtłuszcza i usuwa brud. Z chemicznego punktu widzenia nie jest to jeden związek, tylko mieszanina soli sodowych o różnej długości łańcucha węglowego (C12-C18).
Jak się go wytwarza?
Surowcem do syntezy jest olej roślinny (kokosowy lub palmowy). Z oleju roślinnego otrzymuje się mieszaninę alkoholi tłuszczowych, a następnie przeprowadza ich reakcję z trójtlenkiem siarki. Otrzymany w tym etapie półprodukt zobojętnia się następnie wodorotlenkiem sodu (tym samym, który używamy do produkcji mydeł) otrzymując roztwór SCS-u. Może on być być poddawany suszeniu do postaci proszku, bądź igiełek, jeżeli taka jest jego handlowa postać.
Czy jest bezpieczny?
Environmental Working Group ocenia ten składnik na 1-2 (w zależności od użycia), a więc jest to substancja uważana za bezpieczną. W związku z mocnymi właściwościami myjącymi, podobnie jak wiele innych związków z grupy anionowych surfaktantów, może powodować podrażnienia skóry i jej przesuszanie. To działanie na szczęście łatwo jest złagodzić dodatkiem niejonowych związków powierzchniowo czynnych i substancji nawilżających, jak gliceryna i glikol roślinny. Mgiełka, bądź pył SCS-u może podrażniać drogi oddechowe i oczy. Z tego powodu nigdy nie spotkacie tego składnika w rozpylanych produktach monoke.
Dlaczego monoke go używa?
SCS jest doskonałym składnikiem myjącym. Świetnie radzi sobie z tłuszczem co jest niezwykle istotne w naszej recepturze płynu do NACZYŃ monoke. Nie obawiajcie się jego drażniącego działania na skórę - w składzie stosujemy wiele innych substancji, które skutecznie łagodzą działanie SCS-u. Wyciągamy z tego składnika jedynie jego zalety w służbie czystego domu. Ale dość gadania - najlepiej będzie, jak sami sprawdzicie, czy to nie jedynie przechwałki używając naszego płynu :)