Darmowa dostawa już od 120,00 zł.
Betaina kokosowa
 
 

Nazwa INCI
Coco-Betaine

Czym jest Betaina kokosowa?
Jest to związek powierzchniowo czynny, a więc składnik myjący i odpowiadający za pienienie. Należy do grupy amfoterycznych związków powierzchniowo czynnych (posiadających w cząsteczce zarówno ładunek dodatni, jak i ujemy).

Jak się ją wytwarza?
Surowcem do wytwarzania betainy kokosowej jest olej kokosowy, bądź olej z olejowca gwinejskiego. Z oleju otrzymuje się trzeciorzędową aminę (dimetylolauryloaminę) i doprowadza do jej reakcji z monochlorooctanem sodu. 

Czy jest bezpieczna?
Betaina kokosowa jest bezpiecznym związkiem. Zgodnie z danymi jakie znajdziemy w Environment Canada Domestic Substance List nie wykazuje tendencji do bioakumulacji, nie jest toksyczna, ani nie wywołuje alergii. Warto tutaj zaznaczyć, że betaina kokosowa (Coco-Betaine) to nie ta sama substancja, co betaina kokamidopropylowa (Cocamidopropyl Betaine). Ten drugi związek jest szkodliwy i należy go unikać. Niestety nazywany jest powszechnie w internecie betainą kokosową, co jest poważnym błędem.

Czy jest szkodliwa dla środowiska?
Nie, związek ten nie wykazuje cech ekotoksyczności.

Dwie betainy, ta sama nazwa?
Niestety. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej choć betaina kokosowa (Coco-Betaine) to zupełnie inny związek niż betaina kokamidopropylowa (Cocamidopropyl Betaine), powszechne jest nazywanie tej drugiej betainą kokosową. Jest to błąd popełniany szeroko w internecie, pojawia się na blogach, forach, a nawet w ofertach sklepów sprzedających surowce kosmetyczne. Warto się na to wyczulić. Cocamidopropyl betaine to składnik, który w 2004 roku został wybrany alergenem roku przez American Contact Dermatitis Society. Oprócz tego wykazuje działanie toksyczne dla organizmów wodnych, jednocześnie wciąż pozostając głównym składnikiem wielu "ekologicznych" kosmetyków i detergentów. W recepturach monoke znajdziecie jedynie bezpieczną betainę kokosową.

Dlaczego monoke ją używa?
Ponieważ dobrze radzi sobie z tłustymi zabrudzeniami, będąc jednocześnie łagodną dla skóry. Może być stosowana w rozpylanych produktach, takich jak Naturalny płyn ŁAZIENKA monoke gdyż nie drażni oczu i dróg oddechowych. Dodatkowo posiada właściwości antystatyczne, dzięki czemu pomaga zmniejszać ilość zbierającego się na umytych powierzchniach kurzu. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl