Darmowa dostawa już od 120,00 zł.
Kwas cytrynowy
 
 

Nazwa INCI
Citric Acid

Czym jest kwas cytrynowy?
Jest to słaby kwas organiczny, występujący powszechnie naturalnie zarówno w roślinach jak i zwierzętach. Na przykład sok z cytryny zawiera 5-8% kwasu cytrynowego. Stosowany jest przede wszystkim jako naturalny aromat i regulator kwasowości w produktach spożywczych, ale jest też szeroko stosowany w kosmetykach. Kwas cytrynowy jest też głównym związkiem w cyklu Krebsa. Jest to szereg reakcji biochemicznych w wielu organizmach, w tym u ludzi, prowadzący do wytwarzania prawie 2/3 całkowitej energii zużywanej przez ciało.

Jak się go wytwarza?
Produkowany jest głównie z wykorzystaniem metod biotechnologicznych. Dominuje tu proces fermentacji wgłębnej przy użyciu szczepów pleśni (np. Aspergillus niger), drożdży z rodzaju Candida czy bakterii z rodzaju Arthrobacter na różnych źródłach węglowodanów, takich jak sacharoza, soki cukrownicze, mączki cukrowe, hydrolizaty skrobiowe, czy rzadziej melasa.

Czy jest bezpieczny?
Jest to substancja bezpieczna zarówno do zastosowań spożywczych jak i w kontakcie ze skórą. Przyjmuje się, że w stężeniach spotykanych w kosmetykach nie wywołuje podrażnień skóry, oczu, ani skórnych reakcji alergicznych.

Czy jest szkodliwy dla środowiska?
Jest całkowicie biodegradowalny i bezpieczny dla środowiska. Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) sklasyfikowała kwas cytrynowy jako „ogólnie uznawany za bezpieczny” (GRAS) ponieważ szybko rozkłada się w kontakcie z naturalnie występującymi w wodach powierzchniowych i glebie organizmami i nie kumuluje się. Na Hawajach w związku z tym jest to jedyny legalny środek do zwalczania inwazyjnych żab coqui. Zabójcze dla tych żab opryski kwasem cytrynowym pozostają praktycznie obojętne dla reszty roślin i zwierząt.

Dlaczego monoke go używa?
Kwas cytrynowy znajdziecie w prawie każdym z naszych produktów. W zależności gdzie zastosowany, spełnia różne zadania. Jako regulator kwasowości dba o to, aby pH naturalnego płynu do NACZYŃ było przyjazne dla skóry, w płynach ŁAZIENKA oraz KAMIEŃ i RDZA stanowi aktywny składnik usuwający osady i rdzę, a z kolei w naturalnym płynie PODŁOGI i KURZE jego główna rola we współpracy z kwasem mlekowym to zapewnić mu długą trwałość i odporność na zepsucie. Jak więc sami widzicie to składnik nie tylko przyjazny nam i środowisku - to też wszechstronny komandos, którego nie mogło zabraknąć w recepturach monoke.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl