Nazwa INCI
Glycerin
Czym jest gliceryna roślinna?
Jest to lepka ciecz o słodkim smaku. Spotykana również pod nazwą glicerol, zaliczana jest do grupy alkoholi cukrowych tzw. cukroli. Gliceryna doskonale miesza się z wodą, a także cechuje ją wysoka higroskopijność (chłonie wodę z otoczenia, np. powietrza).
Jak się ją wytwarza?
Duża część produkowanej gliceryny jest odpadem z procesu wytwarzania mydła z olejów roślinnych. Działając na olej stężoną zasadą (ługiem) doprowadza się do rozpadu cząsteczek tłuszczu i powstania mydła oraz gliceryny. Istnieją także inne syntetyczne metody jej wytwarzania, m. in. z epichlorohydryny lub jako odpadu przy produkcji biodiesla.
Jakie są jej zastosowania?
Jest bardzo szeroko stosowanym surowcem. Wykorzystuje się ją zarówno w przemyśle kosmetycznym jak i farmaceutycznym przy wyrobie leków. W małych ilościach dodawana jest także do produktów spożywczych, np. lodów aby nie tworzyły się w nich kryształki zamarzniętej wody. Znajdziemy ją także w paście do zębów, gdyż zapobiega jej stwardnieniu w tubce. Inne zastosowania to produkcja wkładów do e-papierosów, płynów do szyb przeciwdziałających zamarzaniu, czy pianek poliuretanowych.
Czy jest bezpieczna?
Jest uważana za substancję bezpieczną i dodawana do leków oraz jedzenia. Należy jednak pamiętać, że spożywana w zbyt dużych ilościach, może wykazywać działanie lekko toksyczne powodując bóle głowy, wymioty i problemy żołądkowe. Spożycie bardzo dużych dawek może nawet doprowadzić do uszkodzenia wątroby. Jednak kontakt z gliceryną zawartą w kosmetykach i środkach czystości, np. płynie do NACZYŃ monoke, nie stwarza zagrożenia dla zdrowia.
Czy jest szkodliwa dla środowiska?
Gliceryna nie stanowi zagrożenia dla środowiska. Jest biodegradowalna i nie wykazuje tendencji do bioakumulacji.
Dlaczego monoke ją używa?
Ze względu na jej wspaniałe właściwości nawilżające! Zaaplikowana na skórę ma zdolność przyciągania i zatrzymywania wody. Dzięki temu skóra rąk po myciu naczyń nie jest wysuszona i podrażniona, a wręcz przeciwnie - pozostaje na niej przyjemne odczucie nawilżenia i uelastycznienia. Nie potrzeba rękawiczek!