
Ze śmieciami mamy problem - to wie każdy. Nie każdy jednak wie, że mamy z nimi problem często już nawet na etapie podstawowej nomenklatury. Bo czy możemy zamiennie używać słów odzysk i recykling? Tak, masz rację - to pytanie sugerujące odpowiedź :) Wyjaśnijmy sobie zatem różnicę.
Odzysk i recykling to tacy językowi koledzy, jak prostokąt i kwadrat. Tak samo jak każdy kwadrat jest prostokątem, lecz nie każdy prostokąt jest kwadratem, tak zawsze recykling jest odzyskiem, natomiast nie każdy odzysk jest recyklingiem. Odzysk jest więc pojęciem szerszym, które mieści w sobie recykling, ale też inne formy przetwarzania odpadów.
Poję(ą)ć trochę
Pojęcie odzysku reguluje w Polsce ustawa o odpadach z grudnia 2012 r. Mówi ona, że odzysk to jakikolwiek proces, którego celem jest wykorzystanie całości lub części odpadów – substancji, materiałów, energii - w celu ich powtórnego wykorzystania. Musi być przy tym bezpieczny dla zdrowia i środowiska. A recykling? Zgodnie z definicją polega na odzyskiwaniu surowców, z których wykonane są odpady, a następnie ich ponownym wykorzystaniu. Z tych dwóch definicji wynika, że recykling to jeden ze sposobów odzysku materiałów. Odzyskiem energii nazwiemy za to procesy spalania odpadów prowadzące do ich przetwarzania w energię elektryczną lub cieplną.
Odzysk energii
Procesy odzysku energii doprowadzają do zmniejszenia masy odpadów kierowanych na składowiska, ale nie prowadzą do wytworzenia nowych produktów. Odzysk energii to spalanie w spalarniach, przetwarzanie odpadów w paliwo alternatywne (np. biogaz) i jego spalanie oraz współspalanie przemysłowe. Ale uwaga - co ważne, odzysk nie może odbywać się ze szkodą dla środowiska i zdrowia! Dlatego odzyskiem energii nie możemy nazywać spalania śmieci w domowych piecach. Powstają wówczas przecież szkodliwe pyły i toksyny współtworzące smog.
Zamknięty obieg opakowań - lepszy sposób odzysku materii
A gdyby tak zamiast kierować puste opakowania do sortowania i dalej recyklingu odesłać je z powrotem do producenta, aby ten umył je i wykorzystał ponownie? Ten sposób postępowania nazywamy zamkniętym obiegiem opakowań. Jest to również forma odzysku materii z odpadów - całe opakowanie wraca do ponownego użycia. Pochłania on zdecydowanie mniej energii niż recykling i przy zachowaniu odpowiednich parametrów wytrzymałości opakowania proces może być powtarzany praktycznie w nieskończoność co w olbrzymim stopniu eliminuje potrzebę produkcji nowych opakowań. Kaucje za butelki szklane po napojach to jeden z przykładów. W monoke dajemy Wam z kolei możliwość zwrotu opakowań po naszych refillach za darmo prosto do nas. My potem pucujemy, napełniamy i gotowe! Odzysk materii pierwsza klasa.
Kończąc nasz krótki wywód humanistyczno - ekologiczny zachęcamy - PRZYŁĄCZ SIĘ DO REFILLUCJI i stwórzmy razem zamknięty obieg opakowań, w którym nie powstają już śmieci. Pokażmy światu, że odzysk materii może wynosić 100% !